Energie, úvěry a hypotéky: Kdy se spolehnout na kalkulačku a kdy na poradce

energie,úvěry, hypotéky

Patrně nikdo by si nevybral platit za energie, úvěr či hypotéku více, než je nezbytně nutné. Důvod je vcelku prostý – žádná z těchto služeb se v podstatě neliší v závislosti na tom, kdo ji poskytuje. Pokud jste v situaci, kdy přemýšlíte o změně dodavatele energií, nebo si potřebujete půjčit peníze, tento článek vám poradí, kdy se do toho můžete pustit sami s pomocí internetové kalkulačky, a kdy je naopak lepší obrátit se na poradce.

Kalkulačka versus poradce – rychlý přehled

Nespornou výhodou jakýchkoli online kalkulaček je to, že si ceny můžete porovnat kdekoli a kdykoli, k ničemu se nezavazujete a výsledek uvidíte velmi rychle a přehledně na jednom místě. V případě, že se rozhodnete nabídku akceptovat, kalkulačka vám často pomůže i s vyřízením. Jestliže tedy nemáte času nazbyt a chcete si udělat představu o tom, kolik byste za energie nebo půjčku mohli platit, určitě kalkulačku vyzkoušejte.

Pro kalkulačky energií i ty hypoteční však více než kde jinde platí známé „důvěřuj, ale prověřuj“. Zdaleka ne každá kalkulačka je nezávislá. Doporučené nabídky můžou vypadat oproti vaší stávající smlouvě jednoznačně výhodněji, ke skutečnosti mohou mít ale výhodné ceny daleko. Před podpisem tak budete muset nabídku ještě určitě ověřit přímo u poskytovatele, abyste nakonec opravdu ušetřili. A to vás může stát poměrně dost času navíc.

Nejpodstatnější nevýhodou jakýchkoliv kalkulaček energií je ovšem to, že nezveřejňují ty nejlepší (neveřejné) nabídky a neberou v potaz všechny parametry smlouvy (např. dobu fixace). Proto je vždycky lepší obrátit se na poradce, který má o dění na trhu výborný přehled a za jeho pomoc nebudete muset stejně jako za rychlý „kalkulačkový přehled“ nic zaplatit.

Kalkulačka elektřiny a plynu

Online kalkulaček energií je dnes nepřeberné množství, a právě to je mnohdy důvodem, proč se na ně lidé koukají s určitou ostražitostí. Jakou kalkulačku si pro porovnání cen vybrat, když je nabídka tak široká? A dá se věřit jejím výsledkům?

Hned na úvod je potřeba zmínit, že čím přesnější údaje do kalkulačky elektřiny i plynu zadáte, tím větší máte šanci, že doporučené nabídky dodavatelů nebudou zkreslené a budou odpovídat vašim potřebám.

Abyste se mohli na výsledky kalkulačky energií spolehnout, vyberte si takovou, do které je možné ručně zadat všechny nezbytné údaje pro výpočet relevantních nabídek (kraj, typ bydlení, roční spotřeba, distribuční sazba, hodnota jističe). U některých kalkulaček je nutné zadat jen pár z těchto hodnot, což vás na první pohled může potěšit, protože ty ostatní nebudete muset hledat na svém vyúčtování. Ano, kalkulačky energií podle zadaných údajů samozřejmě zvládnou ty chybějící dopočítat, jestliže však do hry vstoupí skrytý převod dle priorit společnosti, která danou kalkulačku provozuje, můžou se vám zobrazit nabídky, které budou počítat s výrazně nižší spotřebou, než jakou máte. Tím pádem uvidíte výhodnější nabídky, ale protože jsou výsledky nepřesné, reálně budete mít jak větší spotřebu, tak vyšší skutečné platby.

Hypoteční a úvěrová kalkulačka

Podobně jako v případě dodavatelů energií je na trhu také velké množství společností nabízejících půjčky. Zájemci o hypotéku i osobní či podnikatelský úvěr tak mohou využít kalkulačky, které jim pomohou s výběrem té nejlevnější nabídky.

Hypoteční a úvěrové kalkulačky za vás vždy rychle vypočítají výši měsíčních splátek a celkovou zaplacenou částku. Srovnávače hypoték pak berou v potaz samozřejmě daleko více údajů, jako je například účel, hodnota nemovitosti, délka fixace, počet a věk žadatelů, jejich čisté měsíční příjmy a platební historie. Následně vám zobrazí ty nejlevnější hypotéky. V případě tohoto rozšířeného zadání můžete rychle získat dobrou představu o svých možnostech a půjčku si sjednat rovnou přes internet, nebo se již s konkrétní představou obrátit na obchodního zástupce.

Při porovnávání nabídek půjček přes kalkulačku platí to samé pravidlo jako v případě porovnání v oblasti úspory energií. Budete muset ověřit nabídnuté podmínky a pročíst si, co vše je v ceně zahrnuto (některé splátky úvěrů zahrnují například pojištění). Jestliže máte úvěr na bydlení z minulosti a hledáte možnosti refinancování hypotéky, budete muset najít kalkulačku, která dovede zohlednit změnu podmínek.

Energetické, hypoteční a úvěrové poradenství

Energetický poradce vám dokáže poradit nejen s výběrem toho nejvýhodnějšího dodavatele, ale především s úsporami v domácnosti obecně. Umí posoudit spotřebu a výkon jednotlivých spotřebičů, způsob vytápění vašeho domu či bytu a také to, zda odněkud neuniká teplo. Někteří se vyznají i ve využití nových technologií pro domácnost! Energetický poradce vám samozřejmě pomůže také s orientací ve fakturách a nastavením výhodnějších tarifů nebo změnou jističe.

Od hypotečních a úvěrových poradců můžete očekávat nabídku půjčky na míru vaší aktuální situaci. Mají o vás totiž šanci zjistit mnohem více informací než kterákoli dostupná kalkulačka. Poradí vám, jakou banku by ve vašem případě bylo vhodné zvolit a jak by bylo vhodné rozložit splátky s ohledem na vaši finanční situaci a očekávaný budoucí vývoj. V neposlední řadě vám řeknou, jaké dokumenty je potřeba doložit a na co si dát pozor.

Nebojte se obrátit na energetického či jiného poradce. Jejich rady vám mohou ve výsledku ušetřit až tisíce korun ročně. Schválně můžete vyzkoušet kalkulačky, jestli vám najdou lepší variantu než naši poradci.

Sledujte naše novinky

Zanechte nám svůj e-mail a dostávejte jednou měsíčně zajímavé články z oblasti úspory financí.

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracovaním osobních údajů pro marketingové účely