Rekonstrukce skoro zdarma aneb dotace Oprav dům po babičce

Potřebujete rekonstruovat dům nebo chatu, ale schází vám k tomu finance? Pomoct vám může nový dotační program „Oprav dům po babičce“.
Sdílejte článek!
Další články

Na území ČR se nachází statisíce opuštěných domů, které upadají v zapomnění bez ohledu na jejich stav. Urbexáci (ti, kteří prozkoumávají zapomenutá místa) by mohli vyprávět.

 

Rodinné domy a domy pro rekreaci dostanou druhou šanci díky programu ,,Oprav dům po babičce”, který se spustí v září letošního roku, kdy bude možné již podat žádost.

 

V rámci programu můžete získat až 1 000 000 Kč na zateplení, renovaci nebo zbourání původní stavby a výstavby nové. 10 % navíc získají vlastníci nemovitosti v tzv. znevýhodněném kraji nebo obci podporované státem. 

Seznam obcí s podporou státu naleznete zde: https://novazelenausporam.cz/dokument/3440

 

Název programu může být zavádějící. Získat nemovitost mimo dědictví je možné i koupí jakékoliv nemovitosti starší 10 let (povolení k užívání nebo kolaudace před rokem 2013).

Pro získání dotace se však připravte i na další kritéria.

  • Program lze využít pouze na jednu nemovitost.
  • Připravte se na kompletní energetický audit.
  • Renovací je potřeba splnit podmínky pro klasifikační třídu energetické náročnosti budovy B, tj. velmi úsporná. Požadované energetické parametry musí být dodrženy i v případě zbourání a následné výstavby nového domu.
  • Zároveň budete muset mít uznané optimální zateplení.
  • Pro některé investory může být plnění programu oříšek. Pravidlem je totiž nutnost trvalého pobytu po dobu 10 let od uplatnění programu, vč. vlastnictví daného domu. 
  • Rekreační objekty musí být schopné k celoročnímu užívání. Nemovitost musí mít alespoň číslo evidenční a i zde platí povinnost vlastnictví a trvalého pobytu.
  • Peníze v rámci dotace můžete využít i na novou projektovou dokumentaci, odhad, aj. Doložit tyto výdaje musíte dokladem.
  • Dotaci můžete dostat předem formou zálohy nebo i zpětně (výdaje od 1. 5. 2021).

Co dělá program ještě lákavější je možnost úvěru s příznivější úrokovou sazbou. Ten bude stavební spořitelna nabízet od roku 2024. Více informací k sazbám se dozvíme snad na konci tohoto roku.

Navíc to nejsou jediné peníze, které můžete dostat. Můžete si vybrat další z programů, například fotovoltaiku, tepelné čerpadlo… a až dostavíte, budete mít o několik starostí méně.

 

Napište nám a my vám rádi nezištně zašleme na e-mail stručné info, jakmile dostaneme první informace.

Sledujte naše novinky

Zanechte nám svůj e-mail a dostávejte jednou měsíčně zajímavé články z oblasti úspory financí.

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracovaním osobních údajů pro marketingové účely