6 věcí, které si musíte pohlídat při koupi ready made společnosti

ready made

Zvažujete koupi ready made s.r.o.? Není divu. Zakládání firmy je zdlouhavý proces a mnohým z nás se ježí vlasy hrůzou, jen na něj pomyslíme. Zakoupení předem založené společnosti vám nejen ušetří spoustu času a papírování, nese s sebou navíc řadu výhod. O jakých výhodách že je řeč? Ve zkratce jde o to, že je společnost již zapsaná v obchodním rejstříku a má plně splacený základní kapitál.

Internet se poskytovateli hotových s.r.o. jen hemží. Ne se všemi se však vyplácí spolupracovat. Zakoupení ready made společnosti vám má zajistit, že je s ní z právního hlediska vše v pořádku, a vy můžete s klidným svědomím začít podnikat. Abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením a nečekaným poplatkům, je důležité pohlídat si pár záležitostí.

1. Prověřte důvěryhodnost společnosti, která prodej s.r.o. zprostředkovává

Všeobecné pravidlo zní: není moudré pouštět se na neprobádané území. Prověřte si společnost, jak to jenom jde. Jedním z ukazatelů důvěryhodnosti je například transparentnost oficiální webové stránky, kterou se společnost prezentuje. Web musí obsahovat zásadní informace jako je název společnosti, její sídlo, IČO a údaje o zapsání do obchodního rejstříku. Solidní společnosti na svých webových stránkách také zveřejňují ceníky a detailní popisy nabízených služeb. Dalším užitečným indikátorem jsou reference a celková reputace společnosti. Vyhledejte recenze od zákazníků, kteří mají se službami poskytovatele zkušenosti. Mějte však na paměti, že svůj názor dnes může na internet napsat úplně každý. Nezapomínejte na kritické myšlení.

2. Nespokojte se s pouhým převodem s.r.o. a pátrejte po doplňkových službách

Kvalitní společnosti jsou zvyklé poskytovat kompletní zákaznický servis. Opravdoví profesionálové vám kromě samotného převodu společnosti zajistí i doplňkové služby. Mezi ty patří například expresní převod společnosti do druhého dne, poskytnutí sídla pro společnost, ohlášení živnosti, ověření podpisů a listin, jmenování nových jednatelů společnosti či aktualizace dokumentů. Rozmanitost a kvalita služeb, které společnost nabízí, jdou ruku v ruce s její úrovní.

3. Přesvědčte se o tom, že s.r.o. na prodej splňuje veškeré právní náležitosti a není zatížená břemeny

Poskytovatel vám musí zaručit, že společnost, kterou vám prodává, nevyvíjí žádnou obchodní činnost a má splacený základní kapitál. Než s.r.o. koupíte, je ve vašem nejlepším zájmu nahlédnout do obchodního rejstříku a přesvědčit se, že je v něm společnost opravdu zanesená. Dále je nezbytné ujistit se, že firma nemá žádné dluhy či závazky. Ty by totiž společně s ní okamžitě přešly na vás. To, že společnost není zatížena žádnými břemeny, vám zaručí certifikát bezdlužnosti. Solidní poskytovatel by vám vystavení certifikátu měl nabídnout automaticky, můžete si o něj však případně sami říct. Není také od věci si předem vyžádat audit nezávislým auditorem a slib odškodnění.

4. Pozorně si prostudujte smlouvu, která prodej firmy uvede do chodu

Toto pravidlo se samozřejmě nevztahuje jen na koupi ready made společnosti. Smlouvě, kterou podepisujete, věnujte nemalou pozornost. Zkontrolujte, že obsahuje veškeré náležitosti. Ve smlouvě nesmí chybět informace o tom, že od ní můžete odstoupit či požadovat odškodnění v případě, že se jakékoli tvrzení ukáže být nepravdivé nebo neúplné. Jestli nemluvíte plynule „právnicky“, dejte smlouvu k pročtení profesionálnímu právníkovi. Rozhodně se to vyplatí. Smlouva je přeci jen štít, který vás spolehlivě ochrání před případnými nesrovnalostmi.

5. Nenechte se ošálit podezřele nízkými cenami za prodej společnosti

Jestli na vás odněkud vyskočí nabídka zakoupení ready made společnosti za pár stovek, nenechte se obalamutit. Určitě si dokážete představit, že převod firmy není snadná záležitost. Dává tedy smysl, aby tato služba stála určitou sumu peněz. Ceny renomovaných poskytovatelů obvykle začínají na zhruba 10 000 Kč za koupi s.r.o., zatímco akciové a evropské společnosti běžně stojí kolem 50 000 Kč. Příliš nízké ceny má zpravidla na svědomí zavádějící reklama. Ujistěte se, že je inzerovaná částka opravdu konečná. Když se totiž necháte zlákat líbivou cenou, je více než pravděpodobné, že až v průběhu procesu zjistíte, kde všude na vás číhají skryté poplatky.

6. Potřebujete ihned vystupovat jako plátce DPH? Obraťte se na společnost, od které lze koupit s.r.o. plátce DPH

Proces registrace k DPH bývá úmorný a rozvleklý. Jestli nemáte času nazbyt a toužíte se této anabázi vyhnout, možnosti tu jsou. Na trhu se totiž pohybují poskytovatelé, kteří mají v nabídce odkoupení s.r.o. neplátce i s.r.o. plátce. Pokud je ve vašem zájmu pořídit si hotovou společnost přihlášenou k DPH, počítejte s tím, že vás vyjde o něco dráž. Jakmile však s.r.o. koupíte, můžete okamžitě uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty a při nákupu služeb a zboží vystupovat jako plátce.

Plánujete koupit s.r.o.? Buďte obezřetní

Možná se vám zdá, že se tento půl tucet tipů dá snadno shrnout souslovím „selský rozum“. Přesto není od věci si je všechny pozorně projít. Pamatujte, že je potřeba mít se na pozoru před podvodnými společnostmi, které na vás chtějí vydělat. Opatrnosti opravdu není nikdy dost. Hledáte spolehlivého partnera, který vám pomůže nastartovat podnikání? Kupte si ready made s.r.o od Smartka.

Koupě ready made společnosti vám zajistí s.r.o. bez starostí s procesem zakládání. Na co si ale dát pozor?
Sdílejte článek!
Další články

Sledujte naše novinky

Zanechte nám svůj e-mail a dostávejte jednou měsíčně zajímavé články z oblasti úspory financí.

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracovaním osobních údajů pro marketingové účely