Stavební povolení je oficiální povolení ke stavbě, který vám vystaví místní stavební úřad. Bez něj si koledujete o pokutu až 1 mil. Kč. Od července 2023 ho můžete podat i elektronicky a sledovat průběh řízení.
Stavební povolení je potřeba v těchto případech:
Nová výstavba
Pokud se rozhodnete postavit novou budovu (bez ohledu na její velikost nebo účel). Jde především o stavbu rodinných domů, bytových budov, komerčních budov atd.
U některých staveb stačí jen ohlášení o stavbě. Vždy se ale informujte na stavebním úřadu.
Rozšíření nebo přestavba
Zde se povolení váže na rozšíření již existující stavby (dům, byt, aj.). V případě bytu může jít o rozšíření stávajících konstrukcí, jako jsou přístavby, balkony, terasy nebo přestavby vnitřních prostor.
Povolení je nutné i v případě, kdy potřebujete změnit využití budovy a plánujete stavbu. Když se nestaví, může stačit pouze územní řízení či územní rozhodnutí. Záleží ale na příslušném stavebním úřadě.
Změna vzhledu budovy
Tato podmínka platí zejména u historických budov nebo budov ve specifických oblastech. Stavba musí nejdřív projít souhlasem památkářů.
U běžných domů/bytů v případě, kdy se mění okna za okna a nemění se rozteč a otvory, lze řešit bez stavebního povolení.
Zde záleží opravdu na konkrétních případech. Rozhodně se prvně informujte na stavebním úřadu.
Větší úpravy pozemku
Významné úpravy na pozemku zahrnují například terénní úpravy, zřízení vodních nádrží nebo jiných infrastrukturních prvků.
Stavební povolení naopak nemusíte řešit u menší stavby (do 25 m2 zastavěné plochy), bazénu nebo plotu. I zde jsou ale výjimky, proto si nejprve dobře ověřte, jestli vaše stavba splňuje daná kritéria.
Pozor také na to, že pokud do dvou let nezačnete s výstavbou, stavební povolení vám propadá.
Téma stavebního povolení je rozsáhlé, tedy objasníme ještě 2 nejčastější otázky.
- Jak dlouho trvá stavební povolení získat? Počítejte zhruba s půl rokem. Může to být i dříve, v závislosti na složitosti případu. Ve větších městech to ale může trvat roky.
- Co vás to bude stát? Cca 15 – 30 000 Kč. Peníze totiž půjdou do různých poplatků: správní poplatky, výpis z katastru nemovitostí + vklad do katastru, geodetické zaměření nebo poplatek za měření radonu. Stavební úřady mají ale k dispozici sazebníky, takže se částečně můžete orientovat i jimi.
Papírování kolem stavby a přestavby je zdlouhavý proces při kterém se může objevit spousta zádrhelů. Obrňte nervy, zjistěte si vše potřebné a pečlivě se připravte. Přípravou předem ušetříte spoustu času.