Jak a proč investovat do zlata?

investice

Zlato je odnepaměti symbolem bohatství a respektovaným platidlem po celém světě. Možná vás ale překvapí, že to není tak dlouho, co je možné do zlata investovat. Teprve před necelými 50 lety se upustilo od pevně daných kurzů pro měny i zlato a vznikly podmínky pro určování jejich hodnoty pomocí trhu. Zlato se tak stalo žádanou komoditou, kterou je bezesporu dodnes. Jaké jsou možnosti investování do zlata a proč se vám to může vyplatit?

Investování do zlata můžeme rozdělit na obchodování se zlatem jako komoditou na burze (spekulaci na růst nebo pokles ceny) a nákup fyzického investičního zlata, které se používá jako investiční nástroj – podobně jako třeba cenné papíry. Pod pojmem investiční zlato si můžeme představit zlaté pamětní či investiční mince, slitky nebo cihličky s vysokou ryzostí.

Tento druh komodit neztrácí svou kupní sílu, takže má charakter určitého zajištění před znehodnocením, nemá však tak vysokou výnosnost. Je o něco dražší než cena „virtuálního“ zlata na burze, zato má však investor zlato ve fyzickém vlastnictví a nevznikají tak problémy s podílovým vlastnictvím jako v případě obchodu na burze. Důležité je vědět, že cena zlata v přepočtu na jednotku hmotnosti (gram nebo unci) klesá jak s hmotností kupovaného zlata, tak s celkovým objemem obchodovaného kovu.

Zlaté mince

Pamětní mince a medaile přidávají zlatu uměleckou hodnotu. V poslední době je u nás ze strany sběratelů ovšem tak vysoká poptávka po pamětních mincích, že jejich tržní cena (numismatická hodnota) výrazně převyšuje cenu obsaženého zlata. Jako vhodnější pro investici se tak zdají světově uznávané investiční mince s certifikací, které se vydávají v neomezeném množství a jsou likvidní i mimo ČR a Evropu. Zlaté mince u nás razí Česká mincovna na základě pětiletých plánů.

Zlaté slitky a cihly

Slitky a zlaté cihličky mají vyšší nároky na ryzost než mince. Zároveň u nich platí, že musí být mezinárodně uznávány. U nás například nefunguje žádný oprávněný výrobce, ve světě jich pracuje necelých sto. Zlaté slitky jsou dostupné v mnoha hmotnostech a velikostech, takže můžete snadno zvolit, kolik do nich chcete investovat. Určitou potenciální nevýhodou je však jejich závislost na výkyvech cen zlata na burze.

Investování do zlata bez jeho fyzického dodání

Nákup zlata je možné provést bez jeho fyzického dodání, a to prostřednictvím zlatých certifikátů nebo zlatých fondů. Můžete investovat i do akcií společností, jejichž obchod se zlatem souvisí, nebo CFD kontraktů.

Výhody investování do zlata

Zlato má trvalou hodnotu

Na naší planetě je jen omezené množství zlata, přibližně 170 tisíc tun. Právě kvůli tomuto omezení a jedinečným vlastnostem zlata však jeho cena s časem narůstá a spolu s ní i obliba investování do tohoto vzácného kovu. Dnes už se zlato využívá nejen ve šperkařství, ale také v průmyslu a ve finančnictví. Neslouží jako klasický prostředek ke směně, nadále si však uchovává funkci nositele hodnoty, který i v nejistých časech poskytuje potřebnou finanční jistotu. Investice do zlata je totiž investicí odolnou proti globálním krizím a výkyvům trhu. K tomu platí, že je investiční zlato prakticky nezničitelné – nerezaví, nerozkládá se ani nijak jinak nemění.

Investice do zlata je chytrá investice

Na rozdíl od peněžních prostředků zlato odolává znehodnocení úspor vlivem inflace. Peníze v průběhu času svou hodnotu ztrácí, zlato nabývá na hodnotě. I když v dobách krize upadá nálada ve společnosti, cena zlata z dlouhodobého hlediska neustále roste, což pro vás znamená značný potenciál pro zhodnocení uložených prostředků. To, kolik investováním do zlata můžete vydělat, si můžete vypočítat v některé z kalkulaček na internetu.

Další výhodou investičního zlata je, že je jeho nákup i prodej osvobozen od platby daně z přidané hodnoty. Zlato je navíc (na rozdíl například od nemovitostí) likvidnějším aktivem – v případě potřeby ho tedy mnohem jednodušeji prodáte.

Investování do zlata jako forma diverzifikace portfolia

Podle řady expertů by mělo být v kvalitním vyváženém portfoliu v určité míře (5-15 % všech investic) obsaženo zlato, coby forma zabezpečení proti nějaké nepříznivé situaci. Jiné druhy investic obvykle pocítí negativní dopady změn, do vývoje cen zlata se ovšem příliš nepodepisují. Investor může tímto způsobem ochránit část svého majetku. Nemusíte se bát padělků – při obchodování je poměrně jednoduché ověřit ryzost a váhu zlata, padělky se proto prakticky nevyskytují.

Jestliže vás investování do zlata láká, ale odrazují vás vysoké jednorázové výdaje a nechcete si koupit třeba jen malý slitek, kromě jednorázového nákupu existuje také možnost postupného ukládání do zlata. Jedná se v podstatě o specifický druh spoření, u něhož se vaše pravidelné měsíční platby mění v investiční zlato.

Máte otázky ohledně investování do zlata, na něž jste v tomto článku nenašli odpověď, nebo potřebujete poradit, jak začít? Poradíme vám a zprostředkujeme i samotnou transakci, obraťte se na nás.

Sledujte naše novinky

Zanechte nám svůj e-mail a dostávejte jednou měsíčně zajímavé články z oblasti úspory financí.

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracovaním osobních údajů pro marketingové účely