Jak založit firmu krok za krokem

zalozeni s.r.o.

Možná přišel ten správný čas, abyste se pustili do vlastního podnikání. Nebo už podnikáte, ale chcete tak činit pod hlavičkou s.r.o. V tomto článku se podíváme na to, jak začít podnikat, jaké máte v případě zakládání společnosti s ručením omezeným možnosti a hlavně, jak založit firmu krok za krokem. Důkladná příprava se vám totiž na cestě k založení firmy bude hodit.

Co potřebujete pro založení vlastní s.r.o.

Pokud jste se rozhodli pro založení firmy, musíte splňovat tři základní podmínky. Mít čistý trestní rejstřík, respektive nemít v něm zápis o trestné činnosti spojené s podnikáním. Výpis z TR si snadno vyřídíte na pobočce Czech Pointu (většinou na poště) za poplatek 100 Kč. Na stejném místě můžete vyřídit i výpis z katastru nemovitostí. Při zakládání firmy se neobejdete bez vlastního sídla, tedy adresy, na kterou vám bude chodit firemní pošta. Pokud chcete sídlo na místě, které máte v pronájmu, kromě výpisu z katastru budete potřebovat i písemný souhlas majitele s umístěním sídla. V případě, že to z nějakého důvodu nelze, je možné si pronajmout virtuální sídlo, tedy adresy, které jsou k tomuto účelu určené. A v neposlední řadě také pro založení firmy potřebujete vstupní kapitál. Jeho minimální výše je aktuálně nastavena na 1 Kč za každého jednatele. Samozřejmě si však můžete kapitál zvolit vyšší, případně jej časem zvýšit. Tento kapitál se obvykle vkládá na firemní bankovní účet. A to je ve zkratce vše, bez čeho by založení s.r.o nebylo možné.

Kam vyrazit při založení firmy?

Jako první vaše kroky povedou k notáři, kde pro svou novou společnost sepíšete zakladatelskou nebo společenskou listinu. Zakladatelská listina platí, pokud jste jedním jednatelem a nemáte společníka. Pokud je společníků více, je potřeba pro založení s.r.o sepsat společenskou listinu. Za tuto službu u notáře obvykle zaplatite zhruba 5 000 Kč.

Následně se vydáte do banky. Tam na základě listiny od notáře otevřete pro svou novou firmu účet, na který vložíte zvolený vklad. Na základě toho vám banka vydá potvrzení o složení vkladu.

Jaké úřady vás čekají na cestě k založení firmy?

Po vyřízení náležitostí u notáře a v bance se vydejte na živnostenský úřad. Tam vás čeká ohlášení živnosti. Nejrychlejší je to u tzv. živností volných. Na jejich provozování totiž nepotřebujete žádné zkoušky, praxi ani jiné podmínky. Pokud spadáte do živností vázaných, ideálně si před návštěvou úřadu ověřte, co budete pro založení s.r.o. a ohlášení živnosti muset splňovat. Za ohlášení živnosti zaplatíte 1 000 Kč.

Zápis do obchodního rejstříku

Blížíme se do finále. Pokud máte připravené všechny dokumenty, můžete vyrazit na příslušný soud. Tam podáte žádost o zápis do obchodního rejstříku. Soud má na zpracování vaší žádosti ze zákona 5 dní, následně vám doručí usnesení. Pokud jste s výsledkem spokojeni, raději se vzdejte práva na odvolání, ušetříte si tím čas. Může se také stát, že vám soud žádost vrátí a vy budete muset některé části opravit. Ideální je tak mít vše v pořádku, aby nebyl důvod ke zdržení.

Založení s.r.o. se povedlo!

Slova, která rád uslyší každý budoucí podnikatel. Pokud je vaše nová firma zapsaná v obchodním rejstříku, stačí už jen vyrazit s potvrzením do banky, která uvolní váš firemní účet. Nezapomeňte také, že každá nová s.r.o. má povinnost se přihlásit na finančním úřadě, pod který přísluší. No, a to je v podstatě všechno.

Jak na založení firmy bez úřadů aneb výhody ready made společností

Pokud se vám na úřady zrovna nechce nebo si netroufnete na dlouhé formuláře a byrokracii, nezoufejte. Pro založení vlastní s.r.o. můžete využít takzvaných ready made společností. To jsou s.r.o. na prodej, které již mají úřednické kolečko za sebou a vy tak můžete začít podnikat pár hodin po jejich koupi. Kromě dokumentů, které jsme zmínili v prvním odstavci článku, nemusíte skoro nic vyřizovat. Stačí si jen vybrat, zda chcete ready made s.r.o s historií nebo bez. To může být důležité například při žádání o úvěr nebo dotace. S.r.o. na prodej s historií totiž mohou působit důvěryhodněji. Koupě ready made firmy je o kousek dražší než založení svépomocí, ale zato ušetříte v průměru 14 návštěv úřadů a vyplňování minimálně 21 formulářů. Pokud vás láká koupě ready made společnosti, nezapomeňte si dodavatele prověřit, aby prodej s.r.o. proběhl bez zádrhelů.

Sledujte naše novinky

Zanechte nám svůj e-mail a dostávejte jednou měsíčně zajímavé články z oblasti úspory financí.

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracovaním osobních údajů pro marketingové účely