Financovat koupi nemovitosti jde i jinak než hypotékou

Nemáte možnost vzít si hypotéku? Lze to i jinak!
Sdílejte článek!
Další články

Při koupi nemovitosti máte několik možností, jak financovat kupní cenu. Pokud nechcete řešit klasický hypoteční úvěr a/nebo nemáte dostatek vlastních finančních prostředků k úhradě celé kupní ceny, je zde varianta využít družstevního financování.

Jak to funguje?

Družstevní financování je určitou alternativou hypoték. Je to především pro zájemce, kteří na hypotéku nedosáhnou a funguje to tím způsobem, že vznikají družstva která jsou připravena kupovat nemovitosti na místo finálních zájemců, přičemž zájemce o takovéto financování zaplatí dle svých možností a to 20 – 30 % z kupní ceny. Majitelem nemovitosti se stane družstvo a zbývající kupní cena je splácena anuitně tak,  jak to klasicky bývalo u družstevních bytů. Pokud tedy budete chtít koupit nemovitost za 10 milionů, stačí použít vlastní prostředky min. 2 miliony a zbývajících 8 milionů se bude platit jako anuita. Majitelem nemovitosti je družstvo, jakmile vše splatíte nebo případně budete mít možnost refinancovat, nemovitost lze převést do osobního vlastnictví.

Jak s podnajatou nemovitostí nakládat? 

Co se týče větších úprav, tak je to jen otázkou ohlášení družstvu, takže klient si může udělat rekonstrukce jak uzná za vhodné, stejně tak nemovitost může podnajmout a získat zisk. Družstvo chce být pouze informováno o tom, že se s nemovitostí bude něco dít. Rozhodně však nebrání těmto činnostem.

Co se stane, když nebudu splácet? 

Stejně jako u hypotéky, pokud nebudete splácet hypotéku tak bance dojde trpělivost a nemovitost Vám zabaví, respektive Vás donutí k prodeji dané nemovitosti. Podobně je to u družstva. Při dlouhodobém nesplácení družstvo s Vámi ukončí nájemní smlouvu a nemovitost si ponechá a naloží s ní dle svého.

Musím doložit příjem?

Velkou výhodou oproti hypoték je, že družstvu stačí pouze čestné prohlášení. Je nutné mít čisté registry, tedy nemít dluhy, zejména samozřejmě exekuce. Jinak může tento způsob financování využít každý.

Jaký se platí z anuity úrok?

To je u každého družstva jiné, nicméně je toto financování vždy o něco dražší, než klasická hypotéka. Aktuálně se obvykle pohybujeme mezi 8 – 9 %. Pokud však půjdou dolů hypoteční sazby, bude se snižovat i tento úrok.

V kostce

– Bytové družstvo koupí vaši vybranou nemovitost. Vy máte výhradní právo tuto nemovitost
užívat. Stáváte se členem bytového družstva a uzavíráte smlouvu o nájmu družstevní
nemovitosti na dobu neurčitou
Nájemné zahrnuje splácení anuity hypotečního úvěru, který družstvo použije na koupi
nemovitosti
Převod nemovitosti do osobního vlastnictví je možný podle stanov bytového družstva za
podmínky splacení zbývající částky úvěru poskytnutého bytovému družstvu na koupi vaší
nemovitosti

Jaké jsou výhody družstevního financování?

– Možnost vybrat si novou i starší nemovitost
– Možnost pořídit si vlastní nemovitost bez hypotečního úvěru
Nemusíte procházet procesem žádosti v bance, který zahrnuje prokazování příjmů a mnoho
dalších bankovních kritérií
– Stačí financovat 20 % ceny nemovitosti z vlastních zdrojů
– Nemovitost si můžete pořídit kdekoli v České republice
– Členem bytového družstva se můžete stát v jakémkoli věku
– Členem družstva se může stát i cizinec, a to bez ohledu na typ pobytu v České republice
– Nemovitost můžete převést do osobního vlastnictví (v souladu se stanovami bytového družstva)

Závěrem

Jedná se zkrátka o možnost koupě vlastní nemovitosti pro zájemce, kteří z různých důvodů nemohou dostat hypotéku. Úrok je sice vyšší, než u hypotéky, nicméně nežli život strávit po nájmech, které jdou taktéž stále nahoru, může být lepší platit svého a nakládat si tak se svým bytem, jak každý uzná za vhodné. 

Pokud budete mít zájem o tento způsob financování, můžete si vybrat jakoukoliv nemovitost z našich webových stránek www.sipreal.cz a nebo nám poslat vámi vybranou nemovitost, kterou vám pomůžeme získat.

Sledujte naše novinky

Zanechte nám svůj e-mail a dostávejte jednou měsíčně zajímavé články z oblasti úspory financí.

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracovaním osobních údajů pro marketingové účely