Přemýšlíte o tom, jak výhodná nebo nevýhodná je asi vaše smlouva, a rádi byste získali kotvu pro to, jak drahou elektřinu vlastně můžete získat?
Na burze se cena elektřiny pohybuje aktuálně pod 600 Kč za MWh. Než se ale dostane z burzy až do vaší domácnosti, mnohokrát se ohne a změní, a vývoj na burze se do vaší ceny možná ani neodrazí. Pojďme se kouknout, za co přesně platíte a co ovlivňuje konečnou sumu, kterou budeme muset svému dodavateli převést.
Cena elektřiny má dvě tváře: regulovanou a neregulovanou
Cena elektřiny pro spotřebitele má svoji regulovanou a neregulovanou složku. Regulovanou složku ceny určuje Energetický regulační úřad, obvykle tvoří více než polovinu ceny a zahrnuje poplatek za distribuci a poplatek na podporu obnovitelných zdrojů.
Neregulovanou složku určuje dodavatel elektřiny a kolik dodavatelů elektřiny existuje, tolik cenových nabídek můžete získat. A vlastně ještě o hodně více.
Pro vás jako odběratele má cena ještě jiné dvě složky: paušální poplatek a cenu za odebrané množství elektřiny.
SPOTová cena elektřiny: cesta ze sítě nepřehledných poplatků
SPOTování elektřiny je v Česku asi nejméně známý, zato pro spotřebitele obecně nejvýhodnější způsob utváření ceny elektřiny. Přečíst si můžete třeba náš článek o SPOTování, zde tedy shrňme stručně, že cena při SPOTovém odběru se odvíjí přímo od aktuálních cen elektřiny na burze. Vzhledem k tomu, že takovýto proces prodeje elektřiny je poměrně jednoduchý, může si dodavatel dovolit nabídnout vám mnohem nižší ceny než při klasických fixních cenách. Ve výsledku by se tak trh s elektřinou muset pořádně zatřást, aby vás SPOTové ceny vyšly dráže než ty běžné.
Na ceně elektřiny se podepisuje i distribuční sazba
Distribuční sazbě jenom málokterý spotřebitel věnuje dostatečnou pozornost. Několik písmen a čísel, které najdete na vašem vyúčtování, ale může s cenou pořádně zamávat.
Do určité míry si sazbu nemůžete vybírat a závisí na tom, jaké spotřebiče využíváte a pro jaké účely – jestli pro podnikání nebo pro osobní využití. Přesto je sazba tvárnější, než většina lidí očekává. Velmi jednoduše můžete přejít třeba z C01D na C03D nebo z D02D na D01D. Co to znamená?
Sazby ovlivňují cenu jističe a cenu elektřiny. Pokud odebíráte vyšší množství energie, vyplatí se vám vyšší cena jističe a nižší cena elektřiny, a naopak.
Cena za 1kWh není totéž, co cena, kterou za elektřinu zaplatíte
S tím souvisí i častý omyl, který ohledně cen elektřiny vzniká: pokud se vám podaří dosáhnout na nejnižší cenu za 1kWh, neznamená to ještě, že jste nalezli zlatý grál a nejnižší cenu elektřiny. A co je ještě překvapivější: nejnižší měsíční poplatky také neznamenají, že ve výsledku zaplatíte nejméně.
Ve skutečnosti je totiž potřeba vzít v úvahu více než jedno číslo. Vždycky si ve smlouvě pohlídejte, zda a za jakých podmínek se může cena vaší elektřiny změnit. Velmi často se stává, že se období fixace liší od období, na které smlouvu sjednáváte. V den podpisu smlouvy tak nemáte představu, kolik vlastně budete platit.
Vždycky si pohlídejte veškeré skryté podmínky, kličky a sankční poplatky, které se do konečného znění smlouvy dostanou. Obvykle nemají nic společného ani s tím, co vám poradí kalkulačka cen elektřiny, ani se stručným reklamním sdělením na stránkách dodavatele. Pokud si nevíte rady, obraťte se na energetického poradce.
Jak drahá je tedy nejlevnější elektřina?
Cena elektřiny se odvíjí od vícero parametrů a vždycky bude záviset na vaší distribuční sazbě, lokalitě, ochotě vyjednávat o neveřejných cenách a schopnosti pohlídat si znění smlouvy tak, aby se do něho nedostala žádná nepravost nebo překvapení. Bohužel tak pro vás neexistuje jedno číslo, jeden dodavatel nebo jedna kalkulačka elektřiny, které by vás navedli ke správnému cíli.
Jak zjistit, jakou nejlepší cenu můžete získat?
Obraťte se na energetického poradce. Disponuje neveřejnými nabídkami dodavatelů elektřiny a dokáže pracovat nejenom s poznámkami pod čarou, ale i s prognózou vývoje cen do budoucna. Zcela zadarmo vám poskytne nabídku a vy sami uvidíte, jestli je lepší nebo horší než vaše současná smlouva.